Skip to content

Sample Image
Muftijstva Sand¾ačko Pre¹evsko Beogradsko Novosadsko
Naslovnica arrow Muftijstvo pre¹evsko
Muftijstvo pre¹evsko
Pre¹evsko
Nė fshatin Bushtran tė komunės sė Preshevės u bė solemniteti i hapjes sė Xhamisė sė Bardhė tė rin
PDFIspi¹iE-mail
Petak, 28. Decembar 2007.| 14:50
Klikni za punu veličinu“Innema ja’muru mesaxhidellahi men amene bil-lahi vejmil –ahiri...”
“Posaēėrisht xhamitė i ndėrtojnė ata tė cilėt besojnė Allahun dhe Ditėn e Gjykimit” (Kur’an)
Nė praninė e disa qindra besimtarėve tė Luginės sė Preshevės dhe mė gjerė, tė martėn,mė datė 25 dhjetor tė vitit nė vijim nė atmosferė tejet solemne, u bė hapja e xhamisė sė rindėrtuar tė fshatit Bushtran tė komunės sė Preshevės. 
 
NĖ LUGINĖN E PRESHEVĖS U SHTRUA IFTAR I PĖRBASHKĖT TRADICIONAL
PDFIspi¹iE-mail
Srijeda, 26. Decembar 2007.| 11:03
Klikni za punu veličinuTė shtunėn , mė datė : 22 shatorė tė kėtij viti nė Preshevė nė organizim tė Myftinisė  sė Luginės sė Preshevės u shtua iftari tradicional pėr nderė tė Muajit tė bekuar tė Ramazanit. Nė kėtė iftar madhėshtorė morėn pjesė udhėheqėsit mė tė latė tė institucioneve fetare dhe politike tė kėsaj treve dhe mė gjerė nga rajoni ynė.
 

FLETA E HADITHIT
PDFIspi¹iE-mail
Srijeda, 26. Decembar 2007.| 10:58
Klikni za punu veličinuTransmetohet nga emiri i besimtarėve Ebu Hafsi, Omer ibnul-Hattabi ,radijellahu anhu tė ketė thėnė: “ E kam dėgjuar tė Dėrguarin e Allahut sal-lallahu alejhi ve sel-lem duke thėnė:
 

PERIUDHA E THIRRJES NĖ ISLAM FSHEHURAZI
PDFIspi¹iE-mail
Srijeda, 26. Decembar 2007.| 10:54
Klikni za punu veličinuPas shpalljes sė verseteve  tė para tė kaptinės El-Muddethir , Muhammedi a.s. nė mėnyrė definitive u obligua qė tė fillon thirjen (da’ven) nė rrugėn e drejtė pėr t’i nxjerrur ata nga errėsira shumėshekullore e cila i kishte kapluar qė nga ngjitja e Isaut a.s. nė qiell nga ana e Allahut xh.sh. Vėrtetė shoqėria arabe e ēoroditur skajshmėrish dhe plotėsisht ishte vėnė nė njė qorrsokak , thuajse tė pashteg.
 

Devotshmėria dhe morali i mirė
PDFIspi¹iE-mail
Srijeda, 26. Decembar 2007.| 10:49
Klikni za punu veličinuNga Ebu Dherr,Xhundub ibn Xhunadete dhe Ebu Abdurrahman,Muadh ibn Xhebeli(radiall-llahu anhum),transmetohet se i Dėrguari a.s ka thėnė:’’Ke frikė All-llahun ku do qė tė jesh.Pas ēdo vepre tė keqe bėre njė vepėr tė mirė,ajo do ta fshijė tė keqen dhe sillu me njerėzit  me moral tė mirė”.
 

NĖ PRESHEVĖ U MBAJT MANIFESTIMI FETAR TRADICIONAL KUSHTUAR NATĖS SĖ KADRIT
PDFIspi¹iE-mail
Srijeda, 26. Decembar 2007.| 10:46
Klikni za punu veličinuNė Shtėpinė e kulturės “ Abdulla Krashnica” nė Preshevė tė shtunėn , mė datė 06 tetor tė vitit nė vijim, u mbajt Manifestimi tradicional kushtuar “ Natės sė Kadrit”. Manifestimi nė fjalė ka epitetn tradicional ngase prej disa vitesh radhazi organizohet nga ana Mufinisė sė Luginės sė Preshevės.
 

Vi¹e...


Facebook

Top